ایران - خراسان رضوی - سبزوار
 • 25 خرداد, 1402
 • پشتیبان سایت
 • 4 دیدگاه

قوانین ساخت سوله در شهرک صنعتی

برای اینکه بدانید  از اهداف اصلی ساخت شهرها یا شهرک های صنعتی یا قوانین ساخت سوله در شهرک صنعتی در حاشیه شهرها به منظور ادغام صنایع در یک مکان بخصوص و در مرحله بعد حذف کردن صنایعی است که احتمال می رود آلودگی زیستی مسکونی خارج از محدوده را دارند.

این عمل حرفه های صنعتی از هر نظر قوانین و مقررات بخصوص خود را را می طلبد و  مجموعه ای از بایدها و نبایدها در ساخت و ساز می باشد. ما سعی کرده ایم تا به برخی از آنها اشاره کنیم و کمی بررسی کنیم.

اهداف از ایجاد ضوابط برای شهرک های صنعتی چیست؟

تاریخچه  مقررات ساختمان سازی در مناطق صنعتی  مثل قدیمی ترین شهرک صنعتی قانونی ایران است.

اهداف از این استانداردها، ارائه چارچوبی یکپارچه، و هماهنگ در اجرای پروژه ها و متناسب برای استفاده از سوله ها و صنایع مختلف در شهرهای صنعتی می باشد.

حالا  این قوانین و مقررات فراتر رفته و از شهرک های صنعتی به بقیه مناطق صنعتی و بخصوص مناطق آزاد کشیده شده است.

برای احداث سوله ضوابط و مقررات شهرک های صنعتی کدامند؟

مکانیزم اجرایی و روند اجرای کارها و پروژه های صنعتی و ساختمانی در شهرهای صنعتی را می توان به اختصار به موارد زیر محدود کرد:

 • اخذ مجوزهای لازم برای احداث سوله
 • رعایت حداکثر متراژ مجاز ساختمان نگهبانی سوله
 • رعایت قوانین مربوط به سطح اعیان واحدهای صنعتی و سوله ها
 • رعایت قوانین مربوط به ارتفاع سازه ها
 • قوانین مربوط به رعایت حریم سوله

مجوزهای لازم برای احداث سوله

اولین گام در احداث ساختمان و سازه در محل نواحی شهرک های صنعتی اخذ پروانه ساختمانی از شرکت شهرک های صنعتی استان می باشد که طبق ماده 13 آیین نامه اجرایی تاسیس صنعتی ایران صادر می شود.

شرکت و پیمانکار شهرستانها  موظف هستند به رعایت کلیه مفاد  طراحی ها، محاسبات و نظارت ها که در زمان اجرای پروژه توسط مهندسان واجد شرایط اعم از اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی و شرکت های مهندسین مشاور انجام شود.

در صورتی که نیاز به تغییر در برنامه ها و فرآیندهای عملیاتی بود، باید به شرکت های شهرهای صنعتی اطلاع داده و تایید شود. جهت احداث سازه ها، هرگونه تخلف یا عدم رعایت نکردن استانداردهای لازم باید توسط مهندسین ناظر به شرکت شهرهای صنعتی گزارش دهند. این را باید گفت که نظارت ناظر نافی مسئولیت مالک نخواهد بود.

مقاله مرتبط: انواع سوله صنعتی

حداکثر متراژ مجاز ساختمان نگهبانی سوله

مساحت ساختمان نگهبانی طبق قانون شرکت شهرک های صنعتی کشور ۸۰ متر مربع مشخص شده است. در صورتی که مساحت واحد صنعتی بیش از 20000 متر مربع باشد، مساحت واحد نگهبانی را می توان تا 120 متر افزایش داد.

همچنین در صورتی که واحد صنعتی و سوله مربوطه دارای ورودی های متعددی باشد با تاییدیه شرکت شهرهای صنعتی تعداد واحدهای نگهبانی قابل افزایش هستند. این را هم باید گفت که در تمام موارد فوق واحد نگهبان باید در یک طبقه ساخته میشود.

سطح اشغال واحدهای صنعتی و سوله ها

در مورد سطح اشغال یا صاحبان واحدهای صنعتی و سایه بان ها در شهرک های صنعتی باید این را گفت که سطح اشغال در شهرک های صنعتی، نواحی صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی حدودا 40 درصد است.

سطح اشغال شامل کلیه ساختمان‌ها و سوله‌های تولیدی، ساختمان‌های اداری و نگهبانی، ایستگاه‌های فرعی برق و گاز، انبارهای مسقف، مخازن هوا و زمین پیش تصفیه و سطوح تأسیسات و تجهیزات باز تولید، و سایت‌های ذخیره‌سازی و فرآوری باز است. خانه های بهداشتی (فاضلاب) به غیر از از پارکینگ خارج می شوند.

ضریب اشغال فضای سبز 15 درصد است که برای صرفه جویی در مصرف آب و گیاهان مختص هر منطقه و در صورت نیاز به احداث پارکینگ پس از تایید شرکت شهرک های صنعتی می توان از آن استفاده کرد. و مساحت هر خودروی سواری 15 متر مربع است و در قسمت های بالای 1000 متر مربع می توان دو واحد پارکینگ در نظر گرفت.

قوانین مربوط به ارتفاع سازه ها

در خصوص ارتفاع سازه ها( در مورد قوانین ساخت سوله در شهرک صنعتی) ، آیین نامه شرکت های  شهرک های صنعتی به تفصیل مقرر داشته است که در حداکثر طبقات ساختمان های اداری 3 طبقه با حداکثر ارتفاع 12 متر، ارتفاع بدون خرپشته می باشد .

در صورت نیاز متقاضی به طبقات یا ارتفاع بیشتر، با تغییر مدارک مربوطه و پس از تایید واحد فنی شرکت های شهرک های صنعتی، تغییر ارتفاع مانعی نخواهد داشت. اما در مورد ساختمان سوله نگهبانی حداکثر ارتفاع مجاز بدون توجه به برج 3.5 متر و در یک طبقه می باشد.

علاوه بر این، هرگونه ساخت و ساز پیشامدگی سمت معابر ممنوع خواهد بود. کلیه سازه های با ارتفاع بیش از 20 متر حتی دودکش ها در صورت استقرار واحد صنعتی در مجاورت، نزدیک یا نزدیک به واحدهای نظامی، امنیتی و انتظامی یا فرودگاه ها و همچنین رعایت مقررات شهرک های صنعتی با رعایت ضوابط. . از سازمان ها و همچنین نمایندگی های همجوار وجود دارد و صاحب واحد صنعتی باید برای دریافت مجوزهای مربوطه باید اقدام کند.

مقاله مرتبط: آنچه در مورد سوله-خرید سوله-قیمت سوله بدانید

رعایت حریم سوله در قوانین ساخت سوله در شهرک صنعتی

در مورد مساحت های مربوط به واحدهای صنعتی باید گفت که اگر مساحت زمینی که سوله صنعتی روی آن ساخته می شود تا 1000 متر مربع باشد، حریم جانبی سوله حدود 3.5 متر است  که مشمول نگهبانی نمی شود.

وضعيت حرایم در اراضي تا 1000 مترمربع با احداث ساختمان اداري در خارج از ساختمان توليد

وضعيت حرایم در اراضي تا 1000 مترمربع با احداث ساختمان اداري در خارج از ساختمان توليد

اگر مساحت واحد صنعتی بیش از 1000 متر مربع باشد، مساحت جانبی سوله و سایر نوآوری ها به جز ساختمان نگهبان، 5 متر در نظر گرفته می شود.

قوانین مربوط به رعایت حریم سوله

-وضعيت حرایم در اراضي بيش از 1000 مترمربع با احداث ساختمان اداري در خارج از ساختمان توليد

ساختمان های اداری و نگهبانی در هر دو مورد با حریم به متراژ 2 متر ساخته می شوند و با رعایت دستورالعمل شرکت های گاز و برق و همچنین واحدهای صنعتی می توان ایستگاه های انتقال گاز و برق را بدون در نظر گرفتن حریم راه اندازی کرد.

همچنین با معابر به عرض 20 مترو کمتر به بیرون  می تواند  تا 3 متر جهت  ورود و خروج عقب نشینی داشته باشد. اما میزان مجاز پیش آمدگی برای زهکش آبچکن های سوله و سالن های تولید به شرط رعایت ارتفاع مجاز 5.5 متر تا 80 سانتی متر قابل در نظر گرفتن است.

حداكثر ميزان مجاز پيش آمدگي آبچکان سالن توليد و انبار به داخل حریم

حداكثر ميزان مجاز پيش آمدگي آبچکان سالن توليد و انبار به داخل حریم

سپاس ازت رفیق، امتیازات 4.7
4 دیدگاه برای قوانین ساخت سوله در شهرک صنعتی

16 مرداد, 1401

حسین

سلام وقت بخیر
برای زمین به مساحت ۱۷۵۰ متر و برای تولیدی محصولات چوبی کابینت، کمد ، میز تی وی و ….. حتما باید سوله ساخت یا میشه به هر شکلی مسقفش کرد؟شهاب یا تیرچه بزنیم؟

  20 مرداد, 1401

  پشتیبان سایت

  با سلام و تشکر از شما
  برای کارهای صنعتی فقط سوله بصرفه می باشد دوست گرامی
  با این شماره تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنند
  09120512001

18 تیر, 1401

رامین

سلام وقت بخیر. آیا متراژ آبچکان به متراژ سوله اضافه میشود

  22 تیر, 1401

  پشتیبان سایت

  سلام دوست عزیز بله متراژ آبچکان به متراژ سوله اضافه می شود

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .