ایران - خراسان رضوی - سبزوار
  • 8 تیر, 1401
  • پشتیبان سایت
  • بدون دیدگاه

تفاوت پروفیل زد با پروفیل آبرو

پروفیل ها از مهمترین بخش های مورد استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان و سوله هستند. پروفیل ها انواع مختلفی دارند و بسته به شکل و ویژگی هایشان در فضاهای مختلفی استفاده می شوند.

دو نوع از پروفایل های موجود در بازار که با آنها می توان مثال های مختلف را نشان داد، پروفیل زد و پروفایل های آبرو هستند. ما در این متن قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم، تفاوت بین پروفیل Z و آبرو است.

پروفیل زد چیست

 پروفیل زد

پروفیل زد یکی از محبوب ترین پروفایل ها در جهان است. این پروفیل در بسیاری از صنایع مانند سوله مورد استفاده قرار می گیرد و علت نامگذاری این پروفیل Z به ظاهر آن مربوط می شود.

سطح مقطع این پروفیل در زبان انگلیسی Z شکل است و به همین دلیل به آن پروفیل نوع Z می گویند.یکی از مکان هایی که این نوع پروفیل در آن قرار دارد زیرسازی سقف شیبدار است. البته در کشتی سازی می توان از مزایای این نوع پروفیل ها به دفعات استفاده کرد.

کاربرد پروفیل زد

  • سالن های ورزشی
  • سوله ها
  • پارکینگ ها
  • انبارها
  • سایه بان ها
  • ایستگاه اتوبوس
  • سوله های بزرگ صنعتی

انواع پروفیل Z

کاربردهای پروفیل زد

پروفیل های نوع Z در بازار موجود است که از محبوب ترین آنها می توان به پروفیل Z-18، پروفیل Z-20 و پروفیل Z-22 بیان کرد. این را باید گفت می توان از انواع دیگری از پروفیل Z در سایزهای دیگر نیز استفاده کرد که متناسب با نیاز و سفارش متقاضی تولید می شوند و در تولید هر کدام باید استانداردهای تعیین شده در نظر گرفته شود.

پروفیل آبرو چیست

پروفیل آبرو

نوع دیگری از پروفیل موجود در بازار، پروفیل آبرو است. البته این پروفیل ها با پروفیل های مورد استفاده در ساخت درب و پنجره تفاوت دارند و به طور کلی می توان از آنها در ساخت سقف ساختمان های واقع در مناطق پرباران استفاده کرد.

در واقع هدف اصلی از تولید این نوع پروفیل انتقال آب باران و برف از پشت بام به پایین و یا به زمین است که به  به آن آبرو می گویند. برای کاهش آسیب های ناشی از تجمع آب در سطح و کاهش آسیب های وارده به سقف، این نوع پروفیل راندمان بالایی از خود نشان خواهد داد.

نکته دیگری که در مورد پروفیل آبرو خوب است بدانید این است که این پروفیل ضد زنگ در برابر زنگ زدگی و اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد و در نتیجه دوام و پایداری بالایی را می توان مشاهده کرد. برای تولید پروفیل از ورق های رنگی یا ورق گالوانیزه استفاده می شود.

به این پروفیل ناودانی هم گفته می شود. که هم پروفیل آبرو یکطرفه و هم پروفیل آبرو دو طرفه تهیه می شوند

مشخصات پروفیل آبرو

ضخامت صفحه بین 2 تا 3 میلی متر است
طول پروفیل 6 متر
ارتفاع 16 سانتی متر و ممکن است با توجه به ابعاد متفاوت باشد
وزن با توجه به پارامترهایی مانند یک طرفه یا دو طرفه، ضخامت و طول وزن متفاوت است. به طور کلی وزن این نوع پروفیل بیش از 70 کیلوگرم است.

کاربرد پروفیل Z

می توانید درهای چوبی یا درهایMDF بسازید
اتصال ساندویچی برای پانل های سقف
فضاهایی مانند مرغداری، گلخانه یا مزرعه
پارکینگ یا پارکینگ روی پشت بام
انواع سقف های شیروانی یا غیر شیروانی

تفاوت پروفیل زد و پروفیل آبرو

تفاوت‌ پروفیل زد و پروفیل آبرو

پروفیل ها در بازار انواع مختلفی دارند که با توجه به شکل و برخی عوامل دیگر معمولا در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع پروفیل که امروزه در فضاهای مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پروفیل نوع Z و پروفیل آبرو می باشد. در اینجا برخی از تفاوت های این دو وجود دارد:

ظاهر آن ها

شکل ظاهری پروفیل نوع Z همانطور که در این متن بیان شد در زبان انگلیسی به شکل Z می باشد به همین دلیل به آن پروفایل Z می گویند.انواع پروفیل Z شامل پروفیل های Z 16، 18، 20 و 22 می باشد.

مشخصات پروفیا آبرو به زبان انگلیسی U شکل است و در دو نوع پروفیل یک طرفه و دو طرفه در بازار موجود است. در پروفیل های یک طرفه فقط از یک طرف به تکیه گاه متصل می شود اما در پروفیل های دو طرفه این نوع پروفیل از دو طرف قابل اتصال است. انواع مختلف پروفیل ها شامل لندنی، دنده و جعبه هستند و معمولا بین 2 تا 3 میلی متر ضخامت دارند.

انواع آن ها

تفاوت دیگری که می توان بین دو نوع پروفیل زد و پروفیل آبرو ذکر کرد، از انواع پروفیل آبرو می توان به پروفیل دنده ، باکس و لندنی اشاره کرد.  می توانیم به پروفایل های 16، 18، 20 و 22 اشاره کرد. هر نوع پروفایل از نوع آبرو در بخش های مختلف استفاده می شود.

کاربرد آن ها

تفاوت دیگری که می توان بین پروفایل های نوع Z و پروفایل های آبرو می توان بیا کرد، موارد استفاده و کاربردهای این دو نوع است. پروفیل های Z عموما در ساخت پشت بام ها، کارخانه ها، سوله ها، انبارها، سالن های ورزشی، ایستگاه های اتوبوس، پمپ بنزین ها و غیره کاربرد دارند.

از دیگر کاربردهای این نوع پروفیل می توان به استفاده از آن در صنعت کشتی سازی و یا ساخت تیرهایی با مقاطع کامپوزیتی اشاره کرد. این در حالی است که از پروفیل برای انتقال آب باران و برف به زمین استفاده می شود. در مناطقی از کشور مانند شمال که بارندگی زیاد است و سقف نمی تواند چنین وزن سنگینی را تحمل کند، این نوع پروفیل می تواند کارایی بالایی از خود نشان دهد.

نوع تولید آن ها

در تولید پروفیل ها به سمت ورق های گالوانیزه می روند. زیرا این نوع ورق ها می توانند مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی نشان دهند. در تولید پروفیل Z صفحات نورد گرم طبق استانداردهای مشخص شده تولید می شود.

شرکت مهندسی کلیدر سوله بزرگترین شرکت ساختمانی می باشد که در زمینه سوله سازی فعالیت دارد که با سابقه بیش از ۲۰ سال می باشد. شماره تماس:09120512001

سپاس ازت رفیق، امتیازات 4.5
بدون دیدگاه برای تفاوت پروفیل زد با پروفیل آبرو

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .