ایران - خراسان رضوی - سبزوار
  • 31 تیر, 1402
  • پشتیبان سایت
  • 1 دیدگاه

تفاوت تیرآهن با تیرورق در چیست؟

بسیاری از مردم ممکن است تیرورق با تیرآهن را یکی بدانند. در حالی که هر دوی این محصولات مجزا هستند و عملکرد متفاوتی دارند. تیرها مهمترین مقاطع فولاد هستند و در سازه های فلزی کاربرد دارند. تیر از دو بال و یک هسته با پارامترهای مختلف تشکیل شده است. از طرفی تیر از دو بال و یک تیر تشکیل شده است که بالهای آن عمود بر تیر بوده و به طور خاص ساخته شده است. در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت تیر و تیرچه صحبت کنیم. اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تیرآهن و استانداردهای آن

تیرآهن و استانداردهای آن

تیرآهن ها بخش فولادی شناخته شده ای از تیرها هستند که هم در سازه های فولادی و هم در سازه های بتنی قابل استفاده هستند. استانداردهای خاصی برای بسته ها وجود دارد که عبارتند از:

تیرآهن IPE یا معمولی
تیرآهن INP بال شیب‌دار
تیرآهن IPB هاش
تیرآهن CNP لانه‌زنبوری

هر کدام از آنها کارایی خاص و متفاوتی دارند و با توجه به ویژگی هایی که دارند در مکان های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا؛ معمولاً از تیرهای معمولی در ساخت و ساز استفاده می شود، در حالی که از تیرهای تلسکوپی معمولاً برای ساخت پل استفاده می شود.

تیرورق چیست؟

کاربرد اصلی تیرورق در ساختمان های پیش ساخته می باشد. گاهی پیش می آید که تیرآهن مورد نظر در نقشه موجود نباشد، بنابراین در چنین مواردی از تیرورق ها استفاده می شود. به زبان ساده، تیرورق همان تیرآهن سفارشی شده است که به ابعاد مشخص بریده شده و به اندازه و ضخامت دلخواه ساخته می شود. در کشتی سازی معمولاً به جای تیرآهن ها از تیرورق ها برای ساخت پل ها و سازه های نفت و گاز استفاده می شود. جالب است بدانید کهتیرورق از ورق مشکی ساخته شده و شامل اجزای زیر است:

تیغه یا جان تیر web plate
فلنج یا بال تیر flanges plate
استیفنرها یا سخت‌کننده‌ها یا بلبرینگ طولی و میانی stiffeners

در بالا گفتیم که تیرورق از جان و بال تشکیل شده است اما باید اضافه کنیم که این محصول دارای قسمت دیگری به نام هاردنر یا استپر است. این پارتیشن معمولاً برای سازه هایی با طول 20 متر یا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به دو صورت عمودی و افقی قابل استفاده است. هدف اصلی از تقویت، توانایی انتقال نیروهای وارد شده به روح به بال است، علاوه بر عملکردهای دیگر آن عبارتند از:

افزایش ظرفیت ساختاری تیر و جلوگیری از آسیب خمشی
تحمل نیروها و بارهای روی تیر
و…

تفاوت کلی تیرآهن با تیرورق

اندازه آن ها

تیرورق ها معمولاً از نظر اندازه بزرگتر از تیرآهن ها هستند.

میزان و تحمل فشار

تیرورق ها وظیفه مقاومت در برابر نیروهای پویا و متغیر ساخت و ساز را دارند. به همین دلیل معمولاً برای ساخت پل استفاده می شود.

وظیفه و نحوه عملکرد

تیرورق ها و همچنین تیرآهن ها از نظر نوع عملکرد و مأموریتی که برای سازه دارند با هم تفاوت دارند. وظیفه تیر انتقال فشار به محورهایی است که روی آن قرار می گیرد. در حالی که استحکام می تواند نقش کلی در استحکام و استحکام یک سازه داشته باشد.

سپاس ازت رفیق، امتیازات 5
1 دیدگاه برای تفاوت تیرآهن با تیرورق در چیست؟

15 آبان, 1401

صادقی

سلام ممنونم بابت این مقاله

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .