ایران - خراسان رضوی - سبزوار
  • 31 تیر, 1402
  • پشتیبان سایت
  • بدون دیدگاه

4 روش کاربردی سریع برای محاسبه وزن میلگرد

یکی از مهمترین دغدغه ها قبل از شروع هر پروژه ساختمانی محاسبه وزن میلگرد می باشد. برای اجرای هر سازه ای مطابق با استانداردهای ساختمانی، لازم است متریال و قطعات آهنی به دقت برآورد شود. با توجه به اهمیت موضوع فوق در مقاله زیر در مورد بهترین روش ها و فرمول های محاسبه وزن میلگرد صحبت خواهیم کرد. این مقاله مفید از اصفهان آهن را دنبال کنید.

دلیل بر اهمیت محاسبه وزن میلگرد

همانطور که می دانید وزن هر شاخه میلگرد به عوامل مختلفی از جمله عیار، استاندارد ساخت، اندازه و آلیاژ مورد استفاده بستگی دارد.

اهمیت محاسبه وزن میلگرد

از آنجایی که استفاده از محصولات مرغوب و بادوام در ساخت سازه های مستحکم و استاندارد بسیار ضروری است و با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما، محاسبه وزن این قطعات بسیار حائز اهمیت است.

از سوی دیگر قیمت میلگرد نیز تحت تاثیر وزن آن است. بنابراین آشنایی با روش های مختلف محاسبه این مشخصه در هر قطعه فولادی از جنبه های مختلف ضروری است.

بنابراین با توجه به اینکه کشور ما در مسیر کاستی های مختلف قرار دارد و با توجه به حوادثی که در چند سال گذشته در کشور به دلیل سهل انگاری در استفاده از مصالح مرغوب رخ داده است، محاسبه دقیق وزن مصالح مورد نیاز می باشد.

یکی از ضروری ترین و حیاتی ترین اقدامات قبل از شروع است. هر پروژه مهم در زیر بهترین روش های اساسی برای محاسبه این ویژگی را ارائه می دهیم.

ضرورت محاسبه وزن میلگرد در هنگام طراحی، قیمت گذاری و اجرای سازه مشخص می شود.

روش های محاسبه وزن انواع میلگرد

وزن میلگرد را می توان به روش های مختلفی محاسبه کرد. 4 روش کاربردی و اساسی برای محاسبه وزن این مقطع فولادی جدول استال، جدول وزن کارخانه، جدول استاندارد و استفاده از فرمول ها می باشد. در ادامه هر یک از این روش ها به تفصیل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روش اول: استفاده از جدول اشتایل

جدول اشتایل بر اساس استاندارد DIN (آلمانی) تنظیم شده است که یک جدول استاندارد برای محاسبه وزن است. این جدول حاوی اطلاعاتی مانند وزن مخصوص و سطح مقطع برای هر سایز میلگرد می باشد.

مسلح کردن بتن با میلگرد

یکی از کاربردهای اولیه آن محاسبه مقدار محصول مورد نیاز برای تقویت بتن است.

برای استفاده از جدول فوق، باید ستون مساحت را بررسی کرده و کوچکترین عدد را بزرگتر یا مساوی مساحت آرمیچر مورد نظر خود بیابید. حال در همان ردیف می توانید وزن قطعه مربوطه را پیدا کنید.

روش دوم: جدول وزنی کارخانه تولید کننده

هر سازنده برنامه زمانبندی محصولات خود را با استانداردهای مورد استفاده در تولید میلگرد تنظیم می کند.

معمولا کارخانه ها باید این جدول را به خریدار اعلام کنند. توجه داشته باشید که وزن میلگرد برای کارخانه های مختلف دارای تفاوت هایی است.

جدول وزن کارخانه مشابه جدول وزن استاندارد (استاندارد مورد استفاده برای تولید محصول) است و تفاوت چندانی ندارد.

نکته مهم این است که شما باید کیفیت ساخت و وزن را نیز در نظر بگیرید و از محصولات کارخانه ای شناخته شده و قابل اعتماد در پروژه های خود استفاده کنید.

روش سوم: استفاده از جدول های استاندارد

معروف ترین استانداردهای مورد استفاده در کشورمان برای ساخت میلگرد عبارتند از GOST 5781 از روسیه، ISNO 3132 از ایران، BS 4449 از بریتانیا و DIN 488: 86 از آلمان.

از بین استانداردهای فوق، GOST 5781 در روسیه قدیمی ترین استاندارد ساخت در این بخش فولادی است که در آن محصولات در 4 کلاس A1، A2، A3 و A4 طبقه بندی می شوند.

هر یک از مشخصات ذکر شده دارای جدول وزنی خاصی است که کارخانه ها برای تولید محصولات بر اساس مقادیر اعلام شده در آن نیاز دارند.

واحد وزن میلگرد در این جداول بر حسب متر می باشد. با ضرب عدد وارد شده در جدول در طول شاخه به راحتی می توانید وزن هر شاخه را محاسبه کنید.

روش چهارم: استفاده از فرمول محاسبه وزن میلگرد

استفاده از فرمول ها روش دیگری برای محاسبه دقیق وزن است. وزن با قرار دادن در فرمول به روش های مختلفی بدست می آید که در زیر به توضیح هر کدام می پردازیم.

از فروشنده نمونه بگیرید

یکی از ساده ترین راه ها سفارش یک نمونه کوچک از سازنده است. با اندازه گیری وزن نمونه و تقسیم آن بر طول آن، وزن هر متر میلگرد محاسبه می شود.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

پس از بدست آوردن مشخصه فوق، این عدد را بررسی کرده و با توجه به اندازه لات با عدد مربوطه آن در جدول استاندارد مقایسه کنید.

اگر وزن محاسبه شده برابر یا بیشتر از عدد مربوطه در جدول استاندارد باشد، محصول مورد نیاز استاندارد است. برای محاسبه وزن میلگرد بر حسب کیلوگرم باید وزن بر حسب گرم و طول بر حسب میلی متر در فرمول زیر وارد شود.

طول نمونه میلگرد / وزن نمونه میلگرد = وزن هر متر میلگرد به واحد کیلوگرم

محاسبه با استفاده از وزن مخصوص فولاد

یکی از قدیمی ترین روش های محاسبه استفاده از فرمول زیر است که طبق استاندارد DIN آلمان به دست آمده است. در روش های دیگر وزن بر متر محاسبه می شود. اما این فرمول وزن قطعه را بر حسب متر مربع مورد نیاز شما محاسبه می کند. لازم به ذکر است که قطر و طول باید بر حسب میلی متر وارد شود.

7.8/1000*3.14*طول میلگرد * قطرمیلگرد به توان 2 = وزن هر متر میلگرد به واحد کیلوگرم

فرمول کارگاهی (استفاده از عدد 162)

این فرمول توسط استاندارد ملی INSO 3132 (ISIRI 3132) ارائه شده است و سریعترین روش برای محاسبه وزن میلگرد می باشد. توجه داشته باشید که بین وزن هر متر از محصول خریداری شده و مقدار به دست آمده از این طریق تفاوت معنی داری وجود نداشته باشد. قالب کارگاه به شرح زیر است:

162/نمره میلگرد به توان 2 = وزن هر متر میلگرد به واحد کیلوگرم

سپاس ازت رفیق، امتیازات 5
بدون دیدگاه برای 4 روش کاربردی سریع برای محاسبه وزن میلگرد

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .