ایران - خراسان رضوی - سبزوار
 • 29 تیر, 1402
 • پشتیبان سایت
 • بدون دیدگاه

انواع روش‌های برشکاری ورق‌ های فلزی

فرآیند جداسازی و برش ورق های فلزی به قطعات کوچکتر با روش های مختلف دستی، مکانیکی و کامپیوتری را برش فلز می گویند.

ورق فلز برای تولید محصولات و قطعات مورد نیاز در صنایع مختلف برش داده می شود. این ورق های فلزی به دلیل قابلیت چکش خواری آسان و انعطاف پذیری بالا در عملکردهای مختلفی از جمله سازه های فلزی، مهندسی ساختمان، دکوراسیون داخلی و کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. البته کاربرد هر ورق فلزی متفاوت است و به صورت خام و خام مصرف نمی شوند

ورق آهن معمولا به دو صورت کلاف و ورق در بازار عرضه می شود تا پیمانکاران پروژه بتوانند بر اساس نیاز خود سفارش دهند.

دانستن این نکته ضروری است که حمل ورق فلزی در کلاف ها مقرون به صرفه تر است و فضای کمتری را اشغال می کند. از این رو با توجه به کاربرد گسترده این تخته ها در صنایع مختلف کارگاهی، عملیاتی مانند خم کاری و برش بر روی آنها انجام می شود.

برش یکی از روش های بسیار مهم در شکل دهی ورق فلز است و به روش های مختلفی انجام می شود. لازم به ذکر است که قیمت ورق با توجه به نوع، برند و کاربرد متفاوت است. در ادامه این مقاله انواع برش های ورق توضیح داده شده است. این مقاله را تا پایان بخوانید.

انواع روش های برشکاری ورق

 1. تخلیه الکتریکی
 2. فرز کاری
 3. برشکاری سیمی
 4. برش کاری با شعله
 5. برش کاری با هوا گاز
 6. برش کاری با پلاسما
 7. برش کاری با گیوتین
 8. برش کاری با لیزر
 9. برش کاری با واترجت
 10. برش کاری با قالب برش

در قدیم برای برش فلز از روش های مختلفی مانند سمباده زنی، تراشکاری، فرز و فرز استفاده می کردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از ابزار و ماشین آلات برای برش فلزاتی مانند میلگرد، تیرآهن و پروفیل استفاده می شود.

به طور کلی روش های برش فلز در دو دسته اصلی برش حرارتی و برش مکانیکی اجرا می شود. برش حرارتی به سه روش: 1. برش قوس الکتریکی (پلاسما) 2. برش پرتو لیزر 3. برش گاز.

1) برش حرارتی

این روش معمولاً برای برش فلزات فولادی از جمله ورق های ضخیم تیر آهن، ورق های فولادی کم آلیاژ کربن و فلزاتی که به سرعت اکسید نمی شوند یا به راحتی با شعله بریده نمی شوند، استفاده می شود. برای برش حرارتی فلزات، دما باید بین 815 تا 871 درجه سانتیگراد باشد.

2) برش با اشعه لیزر

این روش برش ورق را به سه روش انجام می دهد: 1. برش با الکترود روکش دار 2. برش پلاسما 3. برش با قوس و اکسیژن انجام می شود و برای ورق های آلومینیومی و فولادی یا اجسام سه بعدی مانند لوله و پروفیل استفاده می شود. ، که در آن پرتو لیزر پر انرژی بر روی ورق های مورد نظر متمرکز می شود.

نحوه برشکاری ورق

در طی این فرآیند، بخارات از فلزات و مواد مذاب خارج می شود که با کمک یک جریان گاز پرفشار حذف می شوند. محدوده استفاده از لیزر برای برش ورق های فلزی 30 میلی متر است، بسته به ضخامت، سرعت دستگاه نیز تغییر می کند. به عنوان مثال، هر چه ورق ضخیم تر باشد، سرعت دستگاه کمتر می شود.

3) برش با گاز

این نوع برش به دو صورت انجام می شود 1. برش با گاز اکسی پروپان 2. برش با گاز اکسی استیلن. این روش به دلیل کیفیت بالا و مقرون به صرفه بودن برای برش محصولات فولادی کم کربن و کم کربن استفاده می شود. همچنین از این روش برای ایجاد لبه های تیز در شمش های فلزی بسیار استفاده می شود.

یرشکاری با گاز

این روش برش برای ورق هایی با ضخامت 10 تا 20000 میلی متر با گاز (یا سوخت) با اکسیژن خالص، برای ایجاد برش های یکنواخت و مناسب استفاده می شود.

در برش فلز با شعله گاز، تجهیزات مختلفی مانند مشعل برش، دسته مشعل، سر مشعل، میز برش، کپسول استیلن، کپسول اکسیژن، رگلاتور، شیلنگ و همچنین گازهای قابل احتراق مانند پروپان و استیلن با اکسیژن به عنوان عامل اکسید کننده می توانند قطعات فلزی نازک را برش دهید و از گاز استیلن برای برش قطعات ضخیم به دلیل تحمل حرارت بالا استفاده می شود.

4) برش با قوس الکتریکی ( پلاسما )

این نوع برش سرعت بالاتری نسبت به روش برش فلزات گازی دارد و برای برش قطعات فلزی با ضخامت 1 تا 30 میلی متر استفاده می شود. این نوع برش فلز به دلیل استفاده مکرر و قیمت مناسب بسیار مقرون به صرفه است.

5) برش مکانیکی

برش به دو صورت ذخیره و بدون ذخیره به صورت مکانیکی انجام می شود. در روش براده برداری، برش فلز را می توان به دو روش مختلف انجام داد:

 • ماشین کاری
 • اره کاری

برش با اره را می توان به پنج روش برش داد:

 1. دستی
 2. نواری
 3. دیسکی
 4. لنگ
 5. اسلیتینگ

در برش کاری فلز،  با جدا کردن مواد از قطعه مورد نظر با استفاده از ابزارهای برش انجام می شود. در روش برش بدون براده برداری از ابزار مخصوصی برای جداسازی قطعات استفاده می کنند. این ابزار شامل گیوتین، قیچی معمولی و لوله برش دستی و موتوری است. برش فلز بدون برش به دو صورت 1. برش با قیچی دستی و اهرمی 2. برش با گیوتین انجام می شود.

6) برش کاری به روش استفاده از قالب برش

برای تشکیل فلزات مراحلی مانند برش، خمش یا کشش انجام می شود که به این مراحل پرس یا دوک کاری می گویند. قالب های خاص برای آهنگری، شکل دادن و جداسازی قطعات فلزی نازک و ایجاد حفره ها و سوراخ ها استفاده می شود. این قالب ها شامل قسمت های مختلفی است که قسمت های اصلی آن سنبه و ماتریس می باشد.

7) برش کاری با گیوتین

گیوتین در اندازه ها و قدرت های مختلف موجود است. مدل های مختلف گیوتین شامل پنوماتیک، مکانیکی و هیدرولیک می باشد.

در این روش قطعات فلزی با استفاده از دستگاه گیوتین برش داده می شوند. پس از ترسیم نقشه روی ورق فلز، برش انجام می شود.

برشکاری فلز با گیوتین

ورق های فلزی متوسط ​​و ضخیم به این صورت و توسط گیوتین هیدرولیک و مکانیکی و طبق نقشه برش داده می شوند. برای انجام برش های با سرعت بالا از مدل های پنوماتیک یا هیدرولیک نیز استفاده می شود.

8) برش کاری سیمی یا وایر کات

این نوع برش که به عنوان برش سیم نیز شناخته می شود، روشی مقرون به صرفه و با دقت بالا برای برش دقیق و فلزات و قطعات کوچک و همچنین برش فلزات رسانا بدون فشار است. در این نوع برش فلز به دلیل عدم وجود فشار و تماس با قطعه از سیم بری استفاده می شود.

9) برش کاری واترجت

جدیدترین دستگاه برش قطعات فلزی که قابلیت تنظیم فشار را دارد واترجت یا واترجت می باشد که با فشار بسیار زیاد آب یا مخلوط آب و ساینده قسمت بسیار زیادی از مواد و فلز را برش می دهد. این روش در ماشین آلات و صنایع حساس به دمای بالا و همچنین در صنایع هوافضا کاربرد دارد.

10) برش کاری توسط فرز کاری

این روش جزء روش های قدیمی و سنتی برش ورق های فلزی است که به صافی، صافی و کیفیت سطح ورق و قطعات فلزی کمک می کند و این کار به دو صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود. در این نوع برش قسمتی به نام دوک وجود دارد که وظیفه آن نگهداشتن و نگهداری ابزار و چرخاندن قطعات و در نتیجه برش های صاف و یکنواخت است.

11) برش کاری با شعله

در این روش فلزات به صورت حرارت شیمیایی برش داده می شوند که برای عملکرد خوب برش به حرارت زیاد و اکسیژن خالص 99 درصد نیاز دارد. در این روش باید نقطه ذوب فلزات را در نظر گرفت. زیرا برخی از فلزات توانایی تحمل برش با شعله را ندارند.

به این مقاله چه امتیازی میدی؟
بدون دیدگاه برای انواع روش‌های برشکاری ورق‌ های فلزی

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .