ایران - خراسان رضوی - سبزوار
  • 8 تیر, 1401
  • پشتیبان سایت
  • بدون دیدگاه

پروفیل آبرو چیست؟ویژگی ها و کاربرد پروفیل آبرو

بارش برف و باران بر روی پشت بام ساختمان ها خسارات زیادی ایجاد می کند. نکته این است که پشت بام باید سیستم دقیقی برای هدایت آب به داخل ساختمان داشته باشد وگرنه اتفاقات زیادی رخ می دهد.

پروفیل های معتبر جزو کارآمدترین محصولات معدنی هستند که فرآیند تخلیه آب از سطوح را تسهیل می کنند. در این مقاله به معرفی این محصول می پردازیم و سپس در مورد کاربرد و ویژگی های آن توضیح می دهیم.

پروفیل آبرو چیست؟

پروفیل-آبرو

پروفیل ها معمولاً برای ساختن پنجره ها، درها، قاب ها یا ترکیبی دیگر از آنها برای تقویت فونداسیون استفاده می شوند. بنابراین پروفیل آبرو تا حدودی با پروفایل های دیگر متفاوت است. این مدل از پروفیل دارای مشخصات فنی و ظاهری متفاوت است.

ابعاد و اندازه پروفیل آبرو

پروفیل های آبرو برای پوشش انواع سطوح در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند. آبرو ها به صورت یک طرفه و دو طرفه ساخته می شوند که هر کدام ازآنها شکل و کاربرد خاص خودشان را دارند. ابعاد کلی پروفیل آبرو عبارتند از:

ضخامت آبرو: 2 تا 3 میلی متر
طول پروفیل: 6 متر
ارتفاع: 16 سانتی متر (با ابعاد مختلف متفاوت خواهد بود).
وزن پروفیل: ضخامت، طول و وزن این پروفیل با توجه به یک طرفه و دو طرفه بودن تغییر می کند. اما معمولاً بیش از 70 کیلوگرم وزن دارد.

توجه: ابعاد ذکر شده اندازه های تقریبی پروفیل آبرو است. در موارد مختلف به عنوان مثال به درخواست مشتری این پروفیل در ابعاد دیگری تولید می شود.

مقاله مرتبط: پروفیل آبرو دو طرفه چیست ؟

کاربرد پروفیل آبرو

کاربردهای-پروفیل-آبرو

از مهمترین کاربرد پروفیل آبرو می توان به کنترل، و انتقال آب باران، برف از سقف به پایین ساختمان نام برد. ار کاربرد های دیگر آن:

اتصال به پانل های سقف عایق
انواع سقف های شیروانی سوله و غیر شیروانی
انواع پارکینگ ها و سقف آنها برای کنترل جریان آب
انواع محیط های فرآوری مانند طیور، گلخانه ها و دام ها
ساخت در های چوبی و MDF

آبرو یا ناودانی از چه ورق هایی تولید می شود

پروفیل های یک طرفه و دو طرفه انواع مایعات را کنترل می کنند. اگر شما یک فلزکار هستید، به خوبی می دانید که فولاد و آهن مقاومت بسیار کمی در برابر رطوبت و آب دارند. این عناصر فلزی همیشه زنگ زده و خورده می شوند.

به منظور افزایش مقاومت محصولات فولادی در برابر رطوبت از راه حل ها و روش های مختلفی استفاده می شود. یکی از رایج ترین آنها گالوانیزه کردن یا “پوشش” ورق های فولادی است. پانل های مورد استفاده در این روش به ورق های گالوانیزه معروف هستند.

پروفیل های آبرو از انواع مختلف ورق های گالوانیزه بر اساس کاربردشان تشکیل شده است. جالب است بدانید که برخی از این پروفیل ها از کاغذهای مرغوب ساخته شده اند. در نتیجه در برابر رطوبت و سایش مقاومت بیشتری خواهد داشت.

انواع پروفیل آبرو

انواع-پروفیل-آبرو

چندین نوع پروفیل تولید می شود. هر کدام از این مدل ها ابعاد و اندازه های متفاوتی دارند و نیازهای متفاوتی را برطرف می کنند. متداول ترین نوع سازندها مدل های لندن، جعبه ای، گرد، مخفی و فیتیله ای هستند. در ادامه این بخش به بررسی دو نوع رایج پروفایل شهرت و برشمردن ویژگی های هر کدام می پردازیم.

لندنی

این پروفیل دارای ضخامت 0.4 میلی متر و طول 3 متر می باشد. به منظور پوشش سقف های بزرگ، پروفیل های لندن به یکدیگر متصل می شوند و گاهی اوقات قسمت های اضافی بریده می شود. آبرو لندن تعداد زیادی پروفایل معتبر در بازار دارد و بسیار متنوع است.

و اینکه مشکل این نوع پروفیل این است که در طولانی مدت باعث خوردگی و فرسودگی می شود. و از انجایی که میدانید فولاد و آهن در برابر رطوبت و آب، مقاومت خیلی کمی از خود نشان می دهند؛ به این دلیل پروفیل آبروی لندنی، گالوانیزه می‌شود تا مقاومت ورق فولادی در برابر رطوبت، افزایش پیدا کند؛ اما بازهم در درازمدت، آسیب‌ها و خرابی‌هایی به وجود می‌آید.

جعبه‌ای

این نوع پروفایل ظاهر زیباتری نسبت به آبرو لندن دارد. در نتیجه روی پشت بام رستوران ها یا سازه های گران قیمت استفاده می شود. این پروفیل کمی بیش از 0.4 میلی متر ضخامت دارد و تا حدی مشکل زنگ زدگی و آسیب بخش های لندن را جبران کرده است. کاربردهای این پروفایل عبارتند از:

انواع سوله (آنچه در مورد سوله خرید و قیمت آن بدانید)
ساختمان های صنعتی و تولیدی
ساختمان های بیمارستان یا مراکز بهداشتی

پروفیل آبرو و سقف شیروانی

پروفیل آبرو و سقف‌های شیروانی

پروفیل های آبرو تاثیر بسزایی در هدایت آب در سقف های شیروانی دارند.

اولین نکته این است که مناطقی مانند شمال کشور بیشتر از سایر نقاط ایران بارندگی دارند. علت اصلی شیب سقف خانه ها در شمال کشور همین است.
نکته دوم اینکه هدایت آب بر روی سطوح شیبدار تا حدودی دشوارتر از هدایت آب بر روی سطوح دیگر است.

قرار دادن پروفیل آبرو روی سقف شیب دار

در این قسمت نحوه راه اندازی پروفیل های آبرو را مرحله به مرحله به شما آموزش می دهیم.

مرحله 1: بر اساس شرایط محیطی و رطوبت، یک پروفیل آبرو مناسب انتخاب کنید. توجه داشته باشید که پروفیل های ضخیم تر در برابر رطوبت و سایش مقاومت بیشتری دارند.

مرحله 2: قاب های قرار گیری آبرو را به سقف جوش دهید و سپس پروفیل را به قاب وصل کنید. در این مرحله باید پروفیل ها را به اندازه مورد نیاز برش دهید و مراحل دقیق خم و برش را انجام دهید.

مرحله 3: پس از خم شدن و برش، اقدام به ساخت تراس و آبرو خاص تراس کنید.

مرحله 4: در این مرحله، به سادگی نحوه نصب آبرو و قاب را بررسی کنید. گاهی اوقات، نصب ناقص انجام شده است. در نتیجه آب به سطح نفوذ می کند و باعث آسیب جزئی و عمده می شود.

شرکت مهندسی کلیدر سوله بزرگترین شرکت ساختمانی می باشد که در زمینه سوله سازی فعالیت دارد که با سابقه بیش از ۲۰ سال می باشد. شماره تماس:09120512001

سپاس ازت رفیق، امتیازات 5
بدون دیدگاه برای پروفیل آبرو چیست؟ویژگی ها و کاربرد پروفیل آبرو

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .