ایران - خراسان رضوی - سبزوار
 • 7 تیر, 1402
 • پشتیبان سایت
 • 20 دیدگاه

سوله چیست؟آنچه در مورد سوله-خرید سوله-قیمت سوله بدانید

آنچه در این مقاله می خوانید

در این مقاله سوله ، معنی سوله به انگلیسی ، سوله فروشی ، قیمت سوله دست دوم ، خرید و هزینه ساخت سوله در سال 99 توضیحات کامل داده میشود با ما همراه باشید .

تاریخچه سوله

برای اینکه بفهمیم سوله چیست؟ انواع آن چیست و چگونه ساخته می شود؟ باید تاریخچه آن را بررسی کنیم. 2.5 دهه قبل از پیدایش میلاد مسیح، ساختمان پانتئون که با خدایان روم مرتبط بود، سقفی به شکل گنبدی داشت که سقف آن از برنز ساخته شده بود.

پس از آن اولین تکیه گاه آهنی در فضایی به مساحت 28 متر از سقف سالن تئاتر فرانسه طراحی و اجرا شد. ساخت این سازه آغاز صنعت نساجی انگلیسی با استفاده از چارچوب فلزی برای سازه های خود در دهه 1800 بود.

سپس با شروع انقلاب صنعتی در اروپا، ساخت سازه های سقفی بلند و شیبدار به نام سوله در کارخانه های کشورهای اروپایی رونق گرفت. این سازه همزمان با رشد و گسترش سوله سازی به عنوان یکی از عوامل موثر بر پیشرفت و توسعه صنعت در هر کشوری شناخته شده است.

در کشور ما ایران حدود 75 سال است که از سوله سازی برای ساخت کارخانه ها و کارگاه های صنعتی استفاده می شود. مهندسین ایرانی سازه ای مشابه سوله های اروپایی برای ساخت سوله در ایران طراحی و اجرا کردند. در دنیای امروز بیش از هزاران سوله در شهرهای مختلف صنعتی و صنایع مختلف ساخته شده است.

سوله 

سوله سازه ای است که هم به صورت شیروانی و هم به صورت قوسی فضا کار طراحی ساخت و نصب میشود. میتواند یک طرف شیبدار یا دو طرف شیبدار و هم میتواند گنبدی شکل باشد.

انواع اجرایی سوله

با یک دهانه به صورت ۸
با 2 یا چند دهانه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸یا ۸۸۸۸
دو دهانه به صورت ۸۸
سوله قوسی
چند ضلعی منتظم

اجزای سوله

 1. پروفیل
 2. پروفیل زد
 3. پوشش سقف سوله
 4. مهار بند زد
 5. فرم یا رفتر
 6. مهاربندی های طولی
 7. وال پست
 8. بادبند سقف
 9. سینه بند
 10. کلاف افقی

تفاوت ساخت سوله به صورت خرپایی با اسکلت معمولی

در ویدیویی که برایتان آماده کرده ایم کامل توضیح داده شده است ساخت اسکت فضا کار چه مزیت هایی چه نقاظ قوتی دارد و بلعکس اسکت معمولی نقاط ضعیفی از جمله تحمل باربری کمتر نسبت به سازه فضاکار می باشد
قیمت سوله


سوله سازی

معنی سوله به انگلیسی چیست؟

در زبان انگلیسی معنی سوله به انگلیسی به تنهای Niches ترجمه میشود و سوله صنعتی به industrial shed  ترجمه می شود که ما بسته به نیاز کارفرما نوع کاربری ها معنی سوله انباری Warehouse shed ترجمه میشود .

سوله فروشی

اگر از دسته افرادی هستین که میخواهید سازه  آماده کرده و با توجه به نوع کاری شما ساخته نشده را از کسی بخرید  که برای خود استفاده کنید به شما بگوییم که راهی که میخواهید بروید به بی راهه است زیرا برای آن دلیل داریم  که به شرح ذیل میباشد:

اولا

 • اولین دلیل که نوع کاربری شما که میخواهید استفاده کنید با نوع کاربری ساخته شده متفاوت است

دوما

 • دومین دلیل  سازه که قبلا ساخته شده اصلا برای آن بار برف ، باد و زلزله تعیین نشده چرا که هر شهری یک معیار بار برف ، باد و زلزله ای دارد  ما نمیتوانیم سازه ای را که در خراسان بهره برداری میشود در غرب کشور استفاده کنیم و بلعکس هم همینطور حتی سازه ای که در همان شهر ساخته میشود به همین صورت است چرا میبینیم یک سازه در وسط شهر میخواهد ساخته بشود که بار باد کمتری دارد و دیگری در خارج از شهر یا بلندی ارتفاع که بار باد بی تاثیر نبوده و تاثیر آن چندین برابر میشود.

سوما

 • سوم این که معلوم نیست قبلا از چه پروفیل ساخته شده سوله را خریداری میکنید با خوشحالی نصب میکنید با یک برف کم میبینید سقف ریزش کرده عوامل بررسی میکنید میبینید از کسی خرید کرده اید پروفیل بی کیفیت به کار برده است. دو نمونه اجرایی از پروژه هایی  که شرکت انجام داده توجهتون جلب می نماییم .

طراحی نمای سوله

قیمت سوله

برای اینکه قیمت سوله تعیین شود باید یک سری آیتم ها را در نظر گرفت مانند :

نوع کاربری

 • نوع کاربری : زیرا کاربری انباری با کاربری که صنعتی که قرار است که جرثقیل چند تن را تحمل کند بسیار متفاوت است

نوع فولاد استفاده شده

 • نوع فولاد استفاده شده : بله به طور مثال تمام پروژه های ساخته شده در سراسر ایران همه خریداری شده از کارخانه فولاد اصفهان با بهترین کیفیت میباشد که تاثیر بسازی در قیمت دارد باز هم با این وجود با بهره گیری از علمی که در اختیار ما ( شرکت مهندسی کلیدر  ) میباشد میتوانید با دادن طرحی خاص قیمت را کاهش داد که هم کار از کیفیت بالایی برخوردار باشد و هم قیمت مناسب.

تفاوت در هزینه ها

 • تفاوت هزینه با بقیه شهر ها و استان ها: بله قبلا هم گفته شد این فاکتور هم در قیمت آن بی تاثیر نیست چرا که تنش های زلزله باد و بار برف در همه شهرها و استان متغییر می باشد میبینیم یک جا بار باد بسیار شدیدی داریم یه استان یا شهر دیگر خیر ، یک شهر بار برف کمی داریم بلعکس یک شهر بار برف شدید که همین عامل باعث میشود که در طراحی پروژه شما متفاوت باشد

سوله دست دوم

قیمت سوله دست دوم :

به نظر شما سوله دست دوم آیا ارزان است ؟ نگران نباشید ما برای شما توضیحات کامل می دهیم  اول جواب سوال هایی که مطرح میشود را می دهیم :

 1. آیا یک فرد 70 ساله از نظر قدرت جسمانی و قدرت سیستم ایمنی با یک فرد 22 ساله یکی است؟ خیر در سازه ها و بخصوص سوله ها هم همینطور است سوله ای که قبلا استفاده شده که به آن ( دست دوم ) گفته می شود دیگر آن توانایی ندارد که بتواند کار شما را ادامه دهد ما در علم مهندسی چیزی به نام خستگی داریم که به سازه ایی که قبلا استفاده شده میگوییم این سازه خسته شده یعنی که بیشتر از این نباید این نوع سازه مورد استفاده قرار گیر به این دلیل در آینده ممکن است دچار تخریب و خسارات زیادی وارد شود

دلیل دوم

آیا کیفیت آن با سازه نوع یکی است ؟ باز هم جواب خیر می باشد چرا که فولاد استفاده شده در سوله نو با کیفیت بوده و زنگ خوردگی ندارد شما کارفرما میروید خریداری میکنید و گول ظاهر رنگ شده کالا را میخورید نمیدانید که سوله دست دوم زنگ خوردگی های زیادی دارد بعضی از جوشکاران و شرکت ها که دستی در تحویل دادن محصول دست دوم هستن از بین این دو کار یکی را انجام میدهند که هر کدام هیچ خوبی ندارد بلکه بر ضرر کارفرما است.

خورندگی پروفیل در آهن دست دوم

اولین این است برای از بین بردن زنگ خوردگی ها آن ها را با استفاده از ماسه پاشی شدید قصد از بین بردن آن ها را دارند ازبین می روند ولی چه اتفاقی می افتد ؟ پروفیلی که ضخامت آن به طور مثال 10 میلیمتر بوده حالا تبدیل شده به 8 میلیمتر یعنی کاهش افت مقاومت .دومین کار چه است؟ اینکه می آیند روی همان زنگ زدگی رنگ زده میشود همان زنگزدگی که وجود دارد از درون به کار خود ادامه داده و با یک بار برف میبینیم سقف تخریب می شود .

سوله دست دوم قیمت سوله دست دوم

سومین دلیل

 • آیا تا همینجا به طور کامل از ضرر ها گفته شده؟ خیر  زیرا چرا بعد از خرید هنوز دردسرهای جدیدی رو برو میشوید از جمله جا نخوردن ستون ها و نصب  نشدن در محل سقف سوله به درستی نصب نمیشود که در فصل و سرما و گرما دچار مشکل میشوید  عدم تعهد این نوع ( دست دوم)و….

 دست دوم گراان تمام میشود.

سوله دست دوم

این عکس ها رو ببینید و سرمایه هایی که به زحمت بدست آوردید هدر ندهید


قیمت سوله دست دومسوله دست دوم بی کیفیت

علت تفاوت قیمت بسیار پایین برخی شرکت ها

آیا تا به حال شده که از خود بپرسید چرا اینگونه شرکت ها قیمت های بسیار پایینی ارائه می دهند؟

ما اینجا هستیم علت قیمت اینگونه پایین را به شما بگوییم همانطور دربالا که به طور مختصر در مورد سوله دست دوم صحبت کردیم که با مراجعه به این صفحه مطالب کامل در مورد سازه دست دوم و قیمت آن داده شده است .

می پردازیم به بحث اصلی این شرکت ها کاری که بلد هستن این است می روند از کسانی ورق آلات و آهن آلات خود را تهیه می کنند که دستی در کار فروش آهن الات ضایعاتی هستن .

خرید سوله

خرید سوله یکی از مهمترین بخش است که کارفرما انجام می دهد چرا سرمایه خود را به شرکت یا شخصی میدهد که از آن بتواند خرید سوله با بهترین کیفیت و قیمت مناسب را داشته باشد . کارفرمایان باید در نظر داشته باشند اولا با یک شرکت مهندسی وارد قرارداد شوند دوم اینکه تحقیق کنند پرس و جو کنند آیا شما که این شرکت را دارید چه مدارکی را دارید که من کارفما اطمینان کنم یا چه تضمینی به من میدهید شما میتوانید با شماره هایی که در بخش تماس با ما قرار داده ایم تماس بگیرید تا دوستان ما شما را راهنمایی کنند تا خرید را با آنچه نیاز شماست فراهم شود.

هزینه ساخت سوله در سال 1400 (قیمت ساخت سوله در سال 1400)

هزینه ساخت سوله در سال 1400 نسبت به سال قبل بسیار گرانتر شد آن هم دلیل وابستگی فولاد به دلار بود که در سال 1400 قیمت ساخت افزایش زیادی روبه رو شدیم . آنچه تجربه به ما نشان داده است این است اگر هر چه سریعتر خرید سوله از طرف کارفرما انجام پذیرد سود آن بیشتر از ضرری است که پولشان را نگه دارند چرا که هر چه زمان بگذرد قیمیت ها رفته بالا و کسی که زودتر دست به ساخت پروژه خود بزند سود بسیار زیادی را برای خود انجام داده است.

قیمت سوله سبک ( فوق سبک )

در شرکت مهندسی کلیدر از همه توان و علم خود بهره میگیریم که برای شما عزیزان طرحی نو که در خاورمیانه نمونه باشد را انجام دهید باید سازه ای را برای شما طراحی شود که در مقابل مقاومت و کیفیت بسیار بالای آن وزن کمتری باشد که بتوان گفت سوله سبک به این خاطر برای شما عزیزان مقرون بصرفه خواهد و هزینه کمتری خواهید پرداخت حتی کمتز از نمونه های دست دوم .

نمونه ای از رزومه کاری کلیدر سوله

 • سالن بزرگ سرپوشیده ورزشی سبزوار
 • مزار شهدای گمنام اسفراین
 • دامپروری 2000راسی اسفراین به مساحت 2 هکتار
 • گاوداری فری استایل نیشابور
 • آسایشگاه نیروی انتظامی سبزوار
 • مجموعه بزرگ ورزشی سرپوشیده پارک چیتگر تهران
 • بزرگترین سالن دایره شکل به قطر 50 متر در یاسوج
 • نمایشگاه اتومبیل ایران خودرو در کرمان
 • ساخت سوله امام جمعه سنخواست
 • اجرای سوله حسینیه سبزوار
 • ترمینال پسته به ابعاد 70*42 در خراسان
 • مرغداری به ابعاد 100*15 در خراسان
 • کمپ زائر استانداری به ابعاد 22*36 در خراسان
 • مواد غذایی به ابعاد 17*30 در کردستان
 • کارخانه تولیدی به ابعاد 30*16 در آذربایجان
 • مواد غذایی 40*20 در سیستان و بلوچستان
 • شهربازی سرپوشیده به ابعاد 100*30 در سبزوار
 • سوله نگهداری محصولات کوکاکولا در سبزوار
 • و …

سپاس ازت رفیق، امتیازات 4.8
20 دیدگاه برای سوله چیست؟آنچه در مورد سوله-خرید سوله-قیمت سوله بدانید

15 مهر, 1399

یزدانی

سلام خسته نباشید شرکت شما در بم هم اجرای سوله داشته است ؟

5 مهر, 1399

فرامرزی

خیلی ممنون مطلب خوبتون شما در اهواز هم ساخت سوله انجام میدید؟ میشه بهم قیمت بدید

  6 مهر, 1399

  kelidarsoleh

  بله ما در تمان نقاط ایران طراحی ، ساخت سوله انجام داده ایم لطفا با این شماره تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنند.
  09120512001

18 شهریور, 1399

احمدی مقدم

آقا من سوله سبک می خوام یک نمونه کاری شما رو در شهرمون دیدم با صاحب اونجا صحبت کردم خیلی از شما تعریف کردن سوله ای که ساخته بودین خیلی زیبا بود من که خیلی خوشم اومد رفتم با صاحب اونجا صحبت کردم سوال های زیادی ازشون کردم خشبختانه بسیار فرد مودبی بودن با حوصله جواب منو دادن اسم شرکت شما رو گفتن شماره شما رو گرفتم گفتن از سایت با شما آشنا شدن قبل از اینکه با شما تماس بگیرم اول اسم شرکت شما رو تو گوگل سرچ کردم نمونه کارهای بیشتری ازتون دیدم این مقالتون خوندم من شیفته این شدم که هر چه زودتر شما رو زیارت کنم منو ببخشید پر حرفی کردم حتما با شماره که بهم دادن تماس میگیرم چون یک سری پول هست که باید برام آزاد بشه ممنونم احمدی مقدم هستم

  19 شهریور, 1399

  kelidarsoleh

  مرسی آقای احمدی مقدم قدمتون به روی چشم مشتاق دیداریم دوست عزیز

16 شهریور, 1399

محمد گلپایگانی

خیلی سازنده خوبی هستین من خیلی از سوله ساز ها رو بررسی کردم اکثرا طرح های ضعیفی دارند و برخی کلاه برداران ولی شما واقعا کارتون درسته.دمتون گرممم.مشخصه مدیریت باسواد و کاردرستی دارید.
محمد هستم از یزد

  16 شهریور, 1399

  kelidarsoleh

  سلام بله دوست عزیز همینطوره ممنونیم که با پیامهای پر محبتتون ما را دلگرم می کنید

13 شهریور, 1399

امید کردی

سلام خسته نباشد ممنونم بابت مطالب خوبتون من ابعاد که میخوام بسازم 10*30 در شهر دامغان هست لطفا قیمت به من بدهید

  15 شهریور, 1399

  kelidarsoleh

  سلام آقای کردی ممنونم که شرکت ما را انتخب کردید ولی شرکت در این ابعاد ساخت ندارد به این دلیل که صرفه اقتصادی برای شما ندارد در درجه اول بهتر است از شهر خودتان سفارش داشته باشید.

12 شهریور, 1399

محمد

سلام من سوله ای میخوام برای انباری در شهر یزد میخوام برام ارزان در بیاد لطفا به من قیمت دهید.

  15 شهریور, 1399

  kelidarsoleh

  سلام لطفا با این شماره تماس بگیرید با سپاس .
  09120512001

5 شهریور, 1399

علی زرقی

سوله سبک الان چند قیمته جناب؟

  10 شهریور, 1399

  kelidarsoleh

  سلام دوست عزیز ممنونم که ما رو انتخاب کردید با توجه به این بازار سوله سبک با قیمت مناسب و مقاومت بسیار بالا هزینه کمتری دارد لطفا با این شماره تماس بگیرید تا همکارانم شضما را راهنمایی کنند.
  09120512001

27 مرداد, 1399

حسین توکلی

سلام خییلی ممنون که توضیحات کامل دادید من خواستم سوله دست دوم بخرم ولی با توضیحات شما من منصرف شدم شماره تماستون الان برمیبدارم تماس میگیرم باهاتون که برای من یک سوله نو و مقاوم در شیراز بسازید

  27 مرداد, 1399

  kelidarsoleh

  تشکر که شرکت ما رو انتخاب کردید

16 مرداد, 1399

سعید لطفی

من کامل مطالب که زحمت کشیدید خوندم خیلی مسائل نمیدونستم با توضیحات شما کاملا آگاه شده در قسمت تماس با ما شماره تلفن برداشتم بهتون زنگ میزنم من از کردستان مزاحمتون میشم میخوام سوله منو شرکت شما بسازه

  16 مرداد, 1399

  kelidarsoleh

  تشکر که ما رو انتخاب کردید

13 مرداد, 1399

رضا

سلام ممنون بابت توضیحات کاملتون

شما هم میتوانیدر در مورد این مقاله نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا تمام کادرها را با دقت پر کنید و در نهایت ارسال دیدگاه را بزنید .